You are currently viewing Кездесу кеші «Ауған ақиқаты»

Кездесу кеші «Ауған ақиқаты»

2024 жылдың 12 ақпанында облыстық балалар кітапханасында Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің Ауғанстан аумағынан шығарылғанына 35 жыл толуына орай «Ауған ақиқаты» атты іс-шара өтті.

Бұл соғыс он жылға созылды. Бүгінде олар соғыс жайлы көп пікір білдіруде, бірақ тарихты өшіру немесе қайта жазу мүмкін емес. 1979 жылдың 12 желтоқсанынан 1989 жылдың 15 ақпанына дейін біздің жауынгерлер азамат соғысына қатысып, оның белсенді майдангерлеріне айналды. Ұрыс кезінде Ауғанстанға Қазақстаннан 21239 адам жіберілді. 1770 адам жарақат алған. Қайтыс болғандар – 947 адам. Бұл оқиғалар жерлестеріміздің өмірінде де ізін қалдырды. Ауған соғысында жоғалған 14 адамның біреуі мүлдем хабарсыз кетті, қаншасының өмірі қиылды, бұл туралы тарих үнсіз.            Шараға қатысушы 17/21.32 топ студенттерімен кездесуге Ауған соғысының ардагері, жерлесіміз Дәулетбаев Берікбай Есқабылұлы келді. Берікбай Есқабылұлының естелігіне қарағанда, 1981 жылы Кеңес Армиясы қатарына шақырылған. Қысқа арнайы дайындықтан кейін Ауғанстанға жіберілді.           Ол душмандармен соғыс қимылдарына қатысты. Ұрыстардың бірінде жараланған. Комиссиядан кейін оны үйіне жіберу керек еді, бірақ қандай да бір себептермен ол қызметте қалды. 1983 жылы демобилизацияланып, Қарағанды ​​қаласындағы техникумда оқуын жалғастырды. Атырауға келіп, шаңырақ көтеріп, әйелімен бірге бес бала тәрбиелеп өсірді. Бүгінде Берікбай Есқабылұлы мүгедек. Ол үнемі мектеп оқушыларымен, студенттермен кездесулерге қатысып, сол оқиғаларды, соғысқан жолдастары туралы әңгімелейді.             Ол бейбіт өмірде аты аңызға айналған қара майор Борис Керімбаевпен, «Қазақстан ардагерлері» Ауғанстан соғысы ардагерлері қауымдастығының төрағасы Бақытбек Смағұлмен кездескенін айтты. Жігіттеріміздің ержүрек, Отанына лайықты ұл болуын тіледі.            Орта және жоғары мектеп жасындағы балаларға қызмет көрсету бөлімінің кітапханашысы Әлжанова Н.Қ. балаларды «Ауған ақиқаты» кітап көрмесіне қойылған басылымдармен таныстырды. Колледж кітапханашысы И.А.Броварник сол оқиғалар туралы айту керек екенін, мұндай кездесулердің жастарды патриоттық рухта тәрбиелеуде маңызы зор екенін айтты.