You are currently viewing «Ерлік елге – мұра, ұрпаққа – ұран» атты кітап-иллюстрациялық көрме

«Ерлік елге – мұра, ұрпаққа – ұран» атты кітап-иллюстрациялық көрме

#ОқуғаҚұштарКолледж #ЧитающийКолледж #ЖеңісКүні #ҰОС

Осыдан 78 жыл бұрын сұрапыл да қорқынышты Ұлы Отан соғысы аяқталды. 1945 жылы 9 мамырда жер шарының барлық халықтары ең қанды да жойқын соғыстан кейін күрсініп, көптен күткен Жеңіс келді.
Жеңіс күні қарсаңында ақпараттық-техникалық бөлімінің 16.22.11 (кураторы Даутова А.А.) және 4.22.11 (кураторы Забиева М.М.) топ студенттеріне облыстық балалар кітапханасының қызметкерлері мен колледж кітапханашысы «Жеңіс күні» мерекесіне орай «Мәңгілік ел» атты мерекелік кеш өткізді. «Ерлік елге – мұра, ұрпаққа – ұран» тақырыптық кітап көрмесі жасақталды.
Көрмеге Бауыржан Момышұлы туралы кітаптар мен материалдар, Александр Бектің орыс және қазақ тілдеріндегі «Волоколамск тас жолы» кітаптары, Әзілхан Нұршайықовтың «Ақиқат пен аңыз» роман-диалогы, Хиуаз Доспанова, Мәншүк Мәметова, Әлия Молдағұлова туралы журнал, газет материалдары қойылған. Жамбыл Жабаевтың қоршауда қалған Ленинградқа арналған «Ленинградтықтар, балаларым!» өлеңі. Рейхстагқа ту тіккен жерлесіміз Рахымжан Қошқарбаев туралы деректі хикая.
Колледж кітапханашысы Броварник И.А. «Мен колледжіміздің кітапханасынан алынған кітаптарды таңдадым. Көрмеде орталық орынды қазақ және орыс тілдеріндегі екі томдық «Боздақтар» кітабы алады. Мұнда Отан үшін от кешіп, жанын қиған 13 мыңнан астам атыраулықтардың есімдері жинақталған. Кітап Ұлы Жеңістің 50 жылдығына арналып шығарылды. «Қарапайым жеңістер» кітабы Жеңістің 60 жылдығына орай жарық көрді. Онда Ұлы Отан соғысына қатысқан жерлестеріміздің естеліктері жинақталған.
Жеңістің 65 жылдығына «Тарихта қалған есімдер… Тарихтағы есімдер» атты тағы бір кітап жарыққа шықты. Бұл тарихи құжаттар мен ардагерлердің әңгімелерінің жинағы».
Облыстық балалар кітапханасының балалар мен жасөспірімдерге қызмет көрсету бөлімінің кітапханашысы Әлжанова Н.Қ. балаларды Жамбыл Жабаев, Әзілхан Нұршайықов, Бауыржан Момышұлы кітаптарымен таныстырды. «Хиуаз» кітабы Халық Қаһармана Хиуаз Доспанованың «Халқым үшін» және «Раскованың қол астында» шығармаларынан тұрады. Кітапқа майдангер ұшқыштың жеке естеліктері, сонымен қатар ол туралы замандастарының мақалалары мен очерктері енген.
«Рейхстагқа ту тіккен Рақымжан Қошқарбаев» кітабы Рахымжанмен бірге майданда болған достарының естеліктерінен тұрады. Кітап Ұлы Отан соғысы жылдарында Рейхстагқа алғашқылардың бірі болып Жеңіс туын тіккен, аты аңызға айналған халық қаһарманы Рақымжан Қошқарбаевтың 80 жылдығына орай шығарылды.
Қатысушыларға Александр Бектің «Волоколамск тас жолы» кітабының желісі бойынша буктрейлер көрсетілді. Бүкіл кітап Бауыржан Момышұлының Мәскеу түбіндегі сол оқиғалар туралы естеліктеріне негізделген.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Атырау облысынан 42509 адам, оның ішінде Атырау қаласынан 11302 адам майданға аттанды. Біздің жерлестеріміз барлық майдан мен бағытта шайқасты. Даңқты ұл-қыздар, Өсірген жеріміз Батырлар. Олардың есімдері есте қалды: Баймұханов Мұса, Нсанбаев Боран, Смағұлов Қайырғали, Канцев Георгий, Мазуров Филипп, Махорин Иван, Мұсаев Мұқат, Афанасьев Александр, Березин Иван, Доспанова Хиуаз, Әліпов Ғизат, Еркінов Шүкір, Кизилов Сақып, Шамин Еври.
Соғыс әрқашан қорқынышты. Ал, бүгін Отанды қорғаған, тылда да, майданда да Жеңіске жеткендерді еске алып, кітап туралы әңгіме қозғай отырып, жігіттер тарихты біліп, арғы аталарының не үшін жанын қиғанын ұмытпаса екен дейміз. Бұл біздің тарихымыз, біз кеңес жауынгерлерінің ерлігін ұрпақтан-ұрпаққа сақтап, есте қалдыруымыз керек. Ешкім де, ештеңе де ұмытылмайды!