You are currently viewing «Ақиқат пен аңыз»<br>(Ә. Нұршайықовтың туғанына 100 жыл) бір кітаптың көрмесі

«Ақиқат пен аңыз»
(Ә. Нұршайықовтың туғанына 100 жыл) бір кітаптың көрмесі

#ОқуғаҚұштарКолледж #ЧитающийКолледж #Нұршаиқов100 #Ақиқатпенаныз #ҚӨҚЗЖК #ПСВК

2022 жылдың 15 желтоқсанында халық жазушысы Әзілхан Нұршайықовтың туғанына 100 жыл толады. Атырау облыстық балалар кітапханасының қызметкерлері оқушыларымызға Әзілхан Нұршайықовтың 100 жылдығына орай «Ақиқат пен аңыз» атты бір кітап көрмесін өткізді.
Жазушы, әдебиеттанушы, журналист Әзілхан Нұршыхов, Ұлы Отан соғысына қатысушы, негізінен Ұлы Отан соғысына арналған 40-тан астам кітаптың авторы. Әзілхан Нұршайықовты ең үздік мемуар жазушылардың бірі деп санауға болады. Оның «Махаббат қызық, мол жылдар» («Қуаныш пен махаббат жылдары»), «Ақиқат пен аңыз» романдары оқырман қауымның ықыласы мен сүйіспеншілігіне ие болды. «Ақиқат пен аңыз» роман-диалогы 1976 жылы жарық көрді. Әзілхан Нұршайықовтың танымал диалогтық романы Кеңес Одағының Батыры, қолбасшы, жазушы Бауыржан Момышұлының өмірі туралы баяндайды. Нұршайықовты астаналық газеттің тілшісі ретінде редакцияның тапсырмасымен Бауқамен сұхбаттасуға жібереді. Халық қаһарманымен кездесіп, тілдескен Әзілхан Нұршайхов халық батырының тұлғасының портретін құрастырды. Оқырманды Бауыржан Момышұлының әскери басшы ретінде ғана емес, тұлға ретіндегі тұлғасы қызықтырады. Кітапта Әзілхан Нұршайықов Бауканың бойындағы әділдік, айналасындағыларға адалдық, ерік-жігер, болат мінез сынды қасиеттерді жеткізе білген. Осы еңбегі үшін автор Қазақ КСР-нің Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты атанды.
Роман орыс тіліне аударылғаннан кейін қалың оқырманның игілігіне айналды. Артынан украин тіліне аудармалар (кітап 1984 жылы «Днепр» баспасынан шыққан), 1985 жылы «Біздің армия» баспасы чех тілінде кітап шығарды.
Орта және жоғары мектеп жасындағы балаларға қызмет көрсету бөлімінің кітапханашысы Әлжанова Нұрзат Кенжебекқызы Ә.Нұршайықовтың шығармашылығымен таныстырып, кітаптың шығу тарихын айтып берді.