Тәуелсіздігіміздің 30 жылдығына — 30 кітап

Қазақстанда «Бір ел – бір кітап» республикалық акциясы 2007 жылдан бері ҚР Ұлттық академиялық кітапханасы мен Қазақстан Республикасының кітапханалық     қауымдастығы бастамасымен ҚР Мәдениет және спорт министрлігінің қолдауымен 15 жыл бойы өткізіліп келеді.

Акцияның мақсаты – халық әдебиетін насихаттау, тарихи, мәдени және рухани мұраны сақтау, жастарға адамгершілік-патриоттық тәрбие беру, ана тілін құрметтеу. Акцияның міндеті – қазақ әдебиетін кеңінен насихаттап, халықтың оқуға деген қызығушылығын арттыру, Қазақстанның әдеби мұрасын зерттеуге деген қызығушылықты дамыту, сонымен қатар жас ұрпақтың интеллектуалды және рухани дамуына үлес қосу.

Жыл сайын «Бір ел – бір кітап» республикалық акциясы аясында еліміздің барлық кітапханаларында көптеген іс-шаралар мен кітап көрмелері ұйымдастырылып, акция мен таңдаулы авторлар, олардың кітаптары туралы ақпарат беріледі, сондай-ақ Қазақстанның көрнекті жазушыларының шығармалары оқырмандар назарына ұсынылады.

Қазақстанда 2021 жыл Тәуелсіздік жылы деп жарияланды. Осыған орай «Бір ел – бір кітап» республикалық акциясы ел тәуелсіздігінің 30 жылдығына арналды. Аталмыш акция аясында «30 кітап — Тәуелсіздіктің 30 жылдығына» атауымен танымал қазақстандық авторлардың поэзия, проза, драматургия, балалар әдебиеті және аударма саласындағы 30 үздік шығармасы жалпыхалықтық оқуға іріктелді.

Поэзия: Мұқағали Мақатаев «Өмірдастан», Жұмекен Нәжімеденов «Менің Қазақстаным», Ұлықбек Есдәулет «Киіз кітап», Серік Ақсұңқарұлы «Көкейімде Күлтегіннің жазуы», Тоқтарәлі Таңжарық «Түн парақтары», Бақытжан Канапьянов «Достояние души».

Проза: Тынымбай Нұрмағамбетов «Періштелердің өлімі», Тобық Жармағамбетов «Отамалы», Сәуле Досжан «Қасірет пен тағдыр», Юрий Серебрянский «Дәмді де пайдалы қазақстандық әдебиет», Даурен Куат «Бөрісоқпақ», Тұрысбек Сәукетай «Желқайық».

Драматургия: Рахымжан Отарбаев «Айна ғұмыр», Дулат Исабеков «Жеті желкен», Мадина Омарова «Көмбе нанның дәмі», Иран-Ғайып «Қорқыттың көрі», Думан Рамазан «Пешене», Сая Қасымбек «Жанталас».

Балалар әдебиеті: Ыбырай Алтынсарин «Өнер-білім бар жұрттар», Бердібек Соқпақбаев «Жекпе-жек», Марат Қабанбаев «Жиһангез Тити», Толымбек Абдырайым «Алабұға аулаған күн», Зира Наурызбаева, Лиля Калаус «Алтын тостағанды іздеу», Мәди Айымбетов «Бар болғаны он төрт жас».

Аудармалар: Юсупов Кеңес, Габриель Гарсиа Маркес «Жүз жылдық жалғыздық», Әдетов Бекболат, Эрих Мария Ремарк «Аманат өмір», Ахметов Әділ, Агата Кристи «Ғайып болған миллион», Меллат Төлеген, Халид Хусейн «Жарқыраған мың күн», Мазен Динара, Ж.К. Роулинг «Хәрри Поттер мен жасырын бөлме», Құрметұлы Амангелді, Орхан Памук «Менің атым – Қырмызы».

«Бір ел — бір кітап. Тәуелсіздігіміздің 30 жылдығына — 30 кітап»

Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30-жылдығына орай Каспий өңірінің қазіргі заманғы жоғары колледжінің кітапханасында «Бір ел- бір кітап» тақырыбында дөңгелек үстел өткізілді. Аталмыш шараға Ғ.Сланов атындағы облыстық ғылыми әмбебап кітапханасының оқырмандарға қызмет көрсету бөлімінің кітапханашысы Байешова Ғалия Сәлімжанқызы ZOOM платформасы арқылы қосылды. «Сенім» элитарлы мектеп- балабақша кешенінің кітапханашысы Қали Римма Амирқызы Ы.Алтынсариннің «Өнер- білім бар жұрттар…» кітабын таныстырды. Ғ.Сланов атындағы облыстық ғылыми әмбебап кітапханасының мамандары «30 жылдыққа -30 кітап» тізіміне енген кітаптарды таныстырып, қысқаша түсіндірме беріп өтті.
Қазақ тілі және әдебиет пән оқытушысы Жұмаш Данагүл Русланқызы — «Алғашқы айлар» (М.Иманжанов) туралы әңгімелеп берді.
Сонымен қатар, негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиет оқытудың педагогикасы мен әдістемесі мамандығының 1/21.11 топ студенттері өздерінің оқыған кітаптарын талқылады. Атап айтсақ, Лимарова Венера — «Дарабоз» (Қабдеш Жұмаділов), Жумабаева Инкар — «Алғашқы мұсылман Хадиша ради Аллаһу анһа» (Абдулла Кулькибаев), Аралбай Бекзат — «Аq pen Qara » (Бағлан Әбдірайым), Серикова Жулдыз — «Хочу и буду» (Михаил Лабковский) кітаптарын таныстырып, көрермен студенттерге оқуға кеңес білдірді. Жоғары колледж кітапханашысы Ирина Анатольевна Броварник шараны қорытындылап, атсалысқан студенттерді сертификаттармен марапаттады және «Абайдың қара сөздері» жиынттығын сыйға тартты.

Ыбырай Алтынсарин — даланың ұлы ағартушысы

2021 жылдың 20 қазанында (1 қараша) Қазақстанның қоғамдық ойы мен әдебиетінің тарихына ұлы және талантты педагог-ағартушы, этнограф, фольклоршы, жазушы, ақын, ғалым ретінде енген Ыбырай Алтынсариннің туғанына 180 жыл толады. Ы.Алтынсарин өз қызметімен қазақ халқының мәдениетін байытып, Қазақстанның болашақ ұрпағына көптеген тамаша еңбектер қалдырды.

Ибрай Алтынсарин — великий просветитель степи автор: Ирина Броварник